Styl skandynawski, co warto o nim wiedzieć?

styl skandynawski

Styl skandynawski z roku na rok zyskuje na popularności, szczególnie jeśli chodzi o wnętrzarstwo. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu mieszkania zaaranżowane w tym nurcie są nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Warto zatem przybliżyć nieco informacji na temat stylu skandynawskiego i przekonać się, dlaczego warto zaaranżować mieszkanie w stylu skandynawskim!

Historia stylu skandynawskiego

Historia stylu skandynawskiego sięga przełomu XIX i XX wieku. Za ojca tego nurtu uznaje się malarza i architekta wnętrz Carla Larssona. Tematem jego obrazów było codzienne życie Skandynawów, w tym ich jasne i przestronne wnętrza mieszkań.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Styl skandynawski rządzi się swoimi prawami. Najważniejsze zasady to optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Uzyskuje się ten efekt poprzez zastosowanie jasnej kolorystyki oraz ograniczenie ilości przedmiotów. Pragmatyzm i funkcjonalność to kwintesencja życia Skandynawów! Kolejną cechą charakterystyczną tego stylu jest użycie naturalnych materiałów. Znaleźć tu można drewniane meble i podłogi, wiklinę i rattan, bawełnę i len. Naturalne materiały są zgodne z ideą ekologicznego stylu życia. Dbałość o środowisko jest bowiem kolejną ważną kwestią, uwzględniana przy aranżacjach w stylu skandynawskim. Wspomniany minimalizm objawia się zamiłowaniem do prostych acz jednocześnie użytecznych przedmiotów.

Czego nie może zabraknąć we wnętrzu w stylu skandynawskim?

We wnętrzach w stylu skandynawskim króluje jasność i przytulność. W takim pomieszczeniu aż chce się przebywać! Aby uzyskać odpowiedni efekt warto wyposażyć je w funkcjonalne meble, ciepłe i miłe koce, pledy, poduszki, nadające klimatu dodatki, takie jak lampiony, klepsydra, ramki na fotografie, łapacze snów.