5 cech dobrego lidera

dobry lider

Pojęcie lider wielu osobom kojarzy się z korpomową. Jednak jak się okazuje, nie tylko w korporacjach liderzy porywają tłumy swoją charyzmą. Taka osoba sprawdza się w każdej firmie, niezależnie od jej profilu. A zatem, jakimi cechami powinien odznaczać się dobry lider?

Pewność siebie

Lider jest pewny siebie. Absolutnie pewność siebie nie ma tu nic wspólnego z pychą czy zarozumiałością. Taka osoba jest po prostu świadoma swoich zalet oraz możliwości, a swoją pewnością siebie zaraża innych, co pozytywnie i motywująco wpływa na resztę grupy.

Komunikatywność

Osoba, która chce być liderem zdecydowanie powinna być komunikatywna. Co to oznacza w praktyce? Nie tylko bogate słownictwo i jasność oraz precyzję wyrażania myśli, ale także umiejętne nawiązywanie kontaktu z drugą osobą. To także uważne słuchanie, bowiem komunikacja to działanie dwóch stron. W przeciwnym razie mamy do czynienia z monologiem.

Zorganizowanie

Lider jest poniekąd strategiem. W jego głowie stale gości plan, który niekiedy ewoluuje, jednak jego zarys, podwaliny są zwykle te same. Osoba ta wie, do czego dąży, ma wszystko doskonale zorganizowane. Potrafi priorytetować zadania.

Autentyczność

To cecha, której brakuje wielu osobom w obecnych czasach. Autentyczność przyciąga i sprawia, że w oczach pracowników zyskujemy naprawdę wiele. Jasne przedstawianie faktów, przyznawanie się do winy, do ewentualnych niedoskonałości to także wiodące cechy lidera. Nie ma ludzi nieomylnych i nie myli się ten, kto nic nie robi. To nie tylko utarte frazesy, a słowa które zawierają w sobie ogrom prawdy.

Ambicja

Lider jest swoistym wzorem do naśladowania. Bardzo ważna jest dla niego edukacja. Stale zdobywa nowe doświadczenia i nie boi się nowych wyzwań. Uczy się także na błędach, a swoją wiedzą dzieli się z innymi. Ambitny lider wie, że warto inwestować w pracowników, wie, jak nimi pokierować, by osiągnąć zamierzone cele. Stale podwyższa sobie poprzeczkę i nie spoczywa na laurach, nawet wtedy, gdy sukces jest już na wyciągnięcie ręki.