monitor

Jaki monitor wybrać? 5 głównych kryteriów wyboru

Monitor w komputerze jest bardzo istotnym elementem całego sprzętu. To od niego zależy nasz komfort pracy oraz wygoda użytkowania. Najnowsze technologie pozwalają nam wybrać monitor, który doskonale wpasuje się do naszych potrzeb. Dobranie trafnego monitora będzie zależało od tego, co chcemy wykonywać na naszym sprzęcie. Inne cechy będzie posiadał monitor dla fana gier, a inne taki, który będzie przeznaczony do specjalistycznych zadań, takich jak na przykład projektowanie graficzne, lub obróbka zdjęć. Także całkiem inne parametry będzie posiadał monitor, na którym będziemy chcieli oglądać filmy lub seriale. Dlatego przed zakupem, warto zorientować się jaki monitor najlepiej nada się do pracy, a jaki do zwykłego użytku.

W tym tekście przyjrzymy się głównym cechom, które dobry monitor mieć powinien. Taka analiza pomoże przy jego właściwym wyborze oraz rozjaśni niektóre ważne kwestie.

monitor komputera

Photo Free-Photos/ pixabay

Jak ważna jest rozdzielczość ekranu?

Osoby, które nie znają się na specyfikacji monitorów, najczęściej chcą kupić te, które rozdzielczość mają największą. Wszystko zależy jednak od tego, jaki rodzaj operacji będziemy na niej przeprowadzać. Rozdzielczość to nic innego, jak czynnik, dzięki któremu, będziemy mogli uzyskać jakość obrazu. Osoby, które zajmują się obróbką zdjęć lub takie, które lubią oglądać filmy dobrej jakości, powinny na nią zwrócić uwagę. To właśnie monitory o dużych przekątnych, mają więcej możliwości na uzyskanie wysokiej rozdzielczości. Są och trzy rodzaje: Full HD, która nadaje się do zastosowania na co dzień, 4K ULTRA HD, która oferuje bardzo wysokiej rozdzielczości obraz oraz QHD—dla średnio wymagających użytkowników, która oferuje rozdzielczość pomiędzy tą najwyższej oraz najniższej jakości.

Matryce w monitorach

Najbardziej popularną matrycą jest matryca TN, którą stosuje się w tańszych sprzętach. Niestety, oddziałuje to na niskiej jakości obraz. Ich zaletą jest szybki czas reakcji oraz odświeżania. Dlatego najczęściej wybierają ją gracze, którym zależy na płynnych przejściach obrazu. Dla bardziej wymagających zostały stworzone matryce IPS, które oferują wysokiej jakości obraz. Bardzo dobrze radzą sobie z rzeczywistym odwzorowaniem kolorów. Ich zaletą jest również szeroki kąt widzenia. Ten rodzaj matryc jest wykorzystywany w sprzęcie typowo biurowym, ale też do obróbki zdjęć oraz do oglądania filmów. Matryce VA są wypadkową dwóch poprzednich matryc.

Kontrast monitora

Bardzo ważnym czynnikiem jest również kontrast, który możemy uzyskać na naszym monitorze. Można wyróżnić jego dwa rodzaje: dynamiczny oraz statyczny. Dynamiczny najczęściej ma bardzo wysokie wartości, najczęściej jednak jego wartość nie ma tak bardzo wpływ na jakość obrazu. Najistotniejsza jest wartość kontrastu statycznego, im wyższy, tym dla nas lepiej. Kontrast taki możemy znaleźć w matrycach VA. Wybierając monitor, nie warto porównywać ze sobą tych dwóch rodzajów kontrastu, ponieważ odpowiadają one za różne parametry.

ekran

Photo Picography/pixabay

Kąty widzenia w monitorach

Kąt widzenia w monitorze jest bardzo ważny. Gdy jest szeroki, nie będzie ulegał zmianie, kiedy przechylimy monitor do tyłu lub popatrzymy na niego z boku. Natomiast kiedy kąt widzenia jest słaby, jakość obrazu bardzo się zmieni, kiedy odchylimy monitor na przykład do tyłu. Może to polegać na tym, że obraz będzie w niektórych miejscach mniej wyraźny lub zmieni się kolorystycznie. Najlepsze kąty widzenia są w matrycach IPS, a w typie TN są zazwyczaj węższe i słabsze.

Regulacja położenia monitora

Ważnym elementem monitora, może być jego różne położenie. Sprzyja to wygodzie pracy. Regulacji podlega zazwyczaj nachylenie do przodu lub do tyłu, oraz na wysokość. Aktualnie można się spotkać z funkcją pivot, która pozwala obrócić monitor o 90 stopni. Bardzo pomaga to w pracy nad długimi tekstami lub projektowaniu graficznym. Sprawdzi się również w szkole lub na uczelni. Ciekawą i wygodną funkcją jest możliwość zamontowania monitora na ścianie. Potrzebujemy do tego wbudowanego systemu VESA.