Jaką pralkę wybrać? Nową czy używaną?
Wszystko drożeje. Ceny poszybowały w górę. A przeprowadzka czy wymiana domowego sprzętu to rzecz nieunikniona. Czy warto więc inwestować nową pralkę, czy wydać mniej, a kupić sprzęt używany?
Co daje zakup nowego sprzętu?
W dzisiejszych czasach człowiek ma coraz większą potrzebę komfortu. W nowym mieszkaniu lubi mieć nowe rzeczy. Często czuje się po prostu lepsi, kiedy wszystkie sprzęty w domu lśnią jeszcze sklepową nowością. Dobrze muz tym. Czuje, że może sobie na to pozwolić – że nas stać. To podświadomy – emocjonalny argument za tym, by zainwestować w nowy sprzęt.
Jednak nie tylko emocje przemawiają za tym, by zainwestować w nową pralkę. Nowy sprzęt posiada bowiem różnego rodzaju udogodnienia, których brakuje w starszych modelach, a więc np:
- timer – umożliwia ustawienie prania na godzinę, kiedy np energia elektryczna jest tańsza,
- funkcja prania parowego przydatna dla osób z alergią i odplamiania,
- diagnoza usterek typu problem z filtrem lub uszkodzenie mechaniczne
- opcja dodawania drobnych rzeczy podczas prania, gdy ktoś np zapomni wrzucić skarpetki
- tryb usuwania sierści.
- funkcja Eco Bubble łącząca wodę, parę i proszek w mieszaninę umożliwiającą skuteczne pranie
Nowe pralki są szybsze niż używane – w tym samym czasie wykonują więcej obrotów. Dzięki temu, mimo obecności dodatkowych „gadżetów” elektrycznych, są one bardziej energooszczędne, a także zużywają mniej wody.
Inną wartościową funkcją, jaką posiadają nowe pralki jest zdalne sterowanie za pomocą aplikacji. Osoba pracując może dzięki temu włączyć lub zaplanować pranie, kiedy znajduje się w biurze, czy też zostać poinformowana w przypadku wystąpienia awarii. Co wybrać, pralki używane czy nowe?
Funkcjonalnością nowych pralek pozwalającą zaoszczędzić miejsce w domu jest suszarka. W tym samym bębnie ubrania mogą zostać łatwo i szybko wysuszone w sposób, który sprawia że nie trzeba wystawiać w domu nieestetycznie prezentującej się suszarki, ale niejednokrotnie także niesie ze sobą oszczędność czasu, ponieważ gospodyni nie musi ani wieszać czy też zdejmować prania, ani go później prasować. Warto też sprawdzić czy można kupić pralki powystawowe, często jest to najlepszy wybór.
Czy używane pralki mogą być lepsze niż nowe?
Oczywiście. I nie tyczy się to tylko pralek. Niejednokrotnie można samemu się przekonać, że sprzęty, zakupione dziesięć – dwadzieścia czy nawet trzydzieści lat temu psują się rzadziej i dłużej służą domownikom.
Kiedy już zepsuje się jakaś część w używanej pralce, łatwiej ją naprawić lub wymienić, ponieważ nie jest ona tak unikalna jak to ma miejsce dzisiaj i nie jest zazwyczaj elementem elektronicznym, ponieważ, jak wiadomo, stare, używane pralki nie posiadały zintegrowanych systemów elektronicznych, ani skojarzonych ze sobą aplikacji.
Nawet jeśli używana pralka zużywa więcej energii, to prawdopodobnie w ostatecznym rozrachunku jest ona pod względem finansowym lepszą inwestycją, niż nowa pralka, którą tak czy inaczej za kilka lat będzie trzeba wymienić.
Bardzo stare, używane pralki zaczynają mieć ponadto wartość zabytkowo – historyczną. Wiele osób ze starszego pokolenia z rozrzewnieni wspomina kultowe „franie”, które służyły przez dziesiątki lat, a dawno już odeszły do lamusa.