zarabianie na blogu

Jak zarobić na blogu? Sprawdzone pomysły

Piszesz bloga, lub o tym myślisz? A może szukasz dodatkowego dochodu? Świetnie! Podpowiemy ci jak połączyć blogowanie z zarabianiem. Naprawdę da się to zrobić, jednak wymaga czasu i cierpliwości. Na początku nie zarobisz kokosów, ale jeśli obejmiesz dobrą strategię już w pierwszym miesiącu możesz zarobić parę złoty. Z czasem będzie coraz lepiej.  

Rozpoczęcie blogowania może wydawać się polem minowym, szczególnie jeśli nie masz dużej wiedzy technicznej. W tym artykule pominiemy część zakładania bloga. Na początek warto skorzystać z darmowych stron, a jest ich całkiem sporo. Stworzenia bloga opiera się tam na szablonach, więc poświęcając parę minut, będziesz mógł cieszyć się blogiem i zacząć pomału wdrażać go do zarobków. Jednak o wiele korzystniejszą opcją jest założenie bloga lub strony na płatnym serwerze. Możesz znaleźć ciekawe promocje (np. pierwszy rok gratis lub za złotówkę). 

praca komputer

Photo JESHOOTS-com/ pixabay

Wiele platform umożliwia założenie bloga za darm Jeśli na początku chcesz po prostu blogować od niechcenia, może ci to odpowiadać. Jednak bezpłatne platformy blogowe mogą być bardzo ograniczone. Będziesz mógł je dostosowywać tylko w ograniczonym zakresie, a Twój blog będzie miał limit miejsca, co może utrudniać przesyłanie dużych filmów i obrazów.

Większość bezpłatnych platform blogowych nie pozwala również na umieszczanie w witrynie banerów reklamowych ani linków partnerskich, które są kluczowymi źródłami przychodów dla większości blogerów. 

Masz już bloga i co dalej? 

Warto pomyśleć o tematyce bloga. Aby był on często odwiedzany, a tym samym przynosił zyski, warto pomyśleć o niszy. Kolejny blog o gotowaniu, z pewnością zginie z odmętach internetu, a wybicie się będzie dużo trudniejsze. Ale na przykład blog o żeglarstwie, czy hodowli pytonów….? Ważne jest również, abyś się tym tematem interesował. Wprawdzie możesz pisać bloga o pytonach, korzystając z książek i internetu, jednak na dłuższą metę to nie zadziała. 

Blog założony, tematyka wybrana, parę wpisów jest. Pojawia się pytania jak dobrze go wypromować?

Jak zwiększyć ruch na blogu

Nie możesz po prostu oczekiwać, że ludzie w magiczny sposób znajdą Twojego bloga i zaczną go czytać. Musisz to promować!

Oto najlepsze i najłatwiejsze sposoby na zwiększenie liczby czytelników swojego bloga:

  • promuj swojego bloga w mediach społecznościowych – za darmo lub wykupując reklamę;
  • umieść link do bloga z krótką informacją w stopce maila;
  • połącz się z innymi blogerami – reklamujcie się nawzajem;
  • odpowiadaj osobom piszącym do siebie – nic tak nie zraża jak brak kontaktu i odpowiedzi na pytanie, czy jakąś informację.

OK czas przejść do sedna sprawy (trochę mi zeszło…). 

komputer

Photo Free-Photos/ Pixabay

Sposoby zarabiania na blogu

Istnieje wiele metod zarobku na blogu. Każdy powinien wybrać sposób, jaki mu najbardziej odpowiada. Zarabianie ba blogu różni się od zarobku na etacie, że to ma być dla nas przyjemność. Nie warto się do tego zmuszać. Poniżej kilka metod zarobku. 

Korzystaj z marketingu afiliacyjnego 

Marketing afiliacyjny polega na dodawaniu linków partnerskich do tekstu Twojego bloga. Dostaniesz od partnera niewielką prowizję za każdym razem, gdy czytelnik przejdzie do polecanej przez Ciebie witryny i dokona zakupu. Linki będą prowadzić czytelników do witryny marki, a pieniądze, które otrzymujesz od tej firmy.

Prawie wszystkie internetowe witryny eCommerce mają jakiś program partnerski, taki jak Amazon, Apple, księgarnie, firmy kosmetyczne. Naprawdę pomysłów jest wiele.  

Kluczem jest bycie autentycznym i szczerym w marketingu afiliacyjnym. Pisz recenzje i artykuły ze swoimi szczerymi opiniami i zachęcaj czytelników do zakupu czegoś tylko wtedy, gdy uważasz, że jest to dla nich dobry produkt lub usługa.

Dodaj banery reklamowe do swojej witryny

Jako bardziej wizualny sposób reklamy możesz sprzedawać banery reklamowe na swoim blogu markom, które odpowiadają tematyce Twojego bloga. Reklamy można umieszczać w dowolnym miejscu, ale często znajdują się one na górze stron bloga lub na pasku bocznym.

Zarabiać możesz na dwa sposoby.  CPC (koszt za kliknięcie) oznacza, że ​​otrzymasz ustaloną płatność za każdego czytelnika, który kliknie reklamę, natomiast  CPM (koszt za tysiąc) oznacza, że ​​otrzymasz pieniądze za 1000 wyświetleń reklamy. 

Wraz z rozwojem wtyczek AdBlocker CPC i CPM mogą być niskie, ale zależy to od Twojej branży i warto je wypróbować. Szybkim sposobem rozpoczęcia jest utworzenie konta w Google AdSens.

pieniądze

Photo TheDigitalWay/ pixabay

Pisz artykuły reklamowe i treści sponsorowane

Według blogerów jednym z najlepszych sposobów zarabiania na blogu jest oferowanie sponsorowanych treści (lub artykułów reklamowych). Zasadniczo są to reklamy w postaci opłaconego artykułu lub posta na blogu.

Na przykład, jeśli Adidas wypuści nową linię strojów kąpielowych i masz bloga na temat damskiej odzieży sportowej, mogą zaoferować Ci zapłatę za napisanie artykułu o ich asortymencie. Możesz również dodać kilka linków partnerskich. 

Ta metoda zarabiania zwykle działa najlepiej, gdy masz dużo odbiorców. Marki często same zwracają się do blogerów, którzy mają dużą czytelność. 

Opłata za sponsorowane posty w mediach społecznościowych

Jeśli masz dużo odbiorców w mediach społecznościowych, będziesz bardzo atrakcyjny dla marek. Niektórzy ludzie zarabiają całkiem dobre pieniądze za artykuły sponsorowane. I nie musisz być wcale Anną Lewandowską, żeby na tym dobrze zarobić. Najważniejsze to zyskać jak największą rzeszę odbiorców. 

social media

Photo Firmbee/ pixabay

Sprzedaj swojego ebooka

Jeśli masz umiejętności w jakiejś dziedzinie, możesz pomyśleć nad napisaniem poradnika i sprzedaniem go na swojej stronie internetowej. Za wydanie nic nie płacisz, wystarczy napisać i sprzedać. Możesz współpracować również z firmami, które zajmują się promocją e-booków i również ich sprzedażą. 

 Jak widzisz, naprawdę jest to możliwe, jednak zanim będziesz miał regularne wpływy, musisz być cierpliwy i wszystko „rozhulać”. Zarabianie na blogu wymaga czasu i zależy od tego, czy masz jakiś ruch. Im więcej masz czytelników, tym bardziej jesteś atrakcyjny dla reklamodawców. Kolejnym dużym wyzwaniem dla blogerów jest konkurencja. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej tematyki bloga. My trzymamy kciuki. Powodzenia!