Jak napisać dobry biznesplan?
Chcesz mieć firmę. Super. Jednak zanim marzenie przekształci się w rzeczywistość, warto mieć dobry biznesplan. Dzięki niemu możesz również pozyskać dofinansowanie na start, czy wzięcia pierwszego firmowego kredytu. Jeśli nawet masz odpowiednie fundusze, warto go mieć, ponieważ będzie Twoim drogowskazem. Biznesplan to nie jest coś, co napiszesz raz i możesz go wyrzucić. Będziesz zaglądał do niego wiele razy, dlatego ważne jest, aby odpowiednio go napisać. Tu znajdziesz kilka wskazówek.
Biznesplan musi być napisany jasno i przejrzyście, bez żadnych niepotrzebnych zawiłości. Powinien przedstawiać Twoją wizję biznesu, krok po kroku przedstawić jego rozwój.
Biznesplan – czy na pewno go potrzebuję?
Tak, jeżeli nie masz odpowiednich funduszy na start. Urząd Pracy z pewnością będzie go wymagał, bank niekoniecznie, choć z pewnością dobry biznesplan będzie atutem. Celem biznesplanu jest między innymi dowiedzenie tego, że Twój pomysł biznesowy będzie dawał dochody, aby taką pożyczkę spłacić. Co prawda dofinansowanie z Urzędu Pracy jest bezzwrotne, jednak firma musi mieć potencjał i perspektywy, że biznes przetrwa i będzie generował zyski.
Do czego przyda się biznesplan?
- Uzyskania pożyczki na rozwój firmy;
- pozyskania inwestorów, partnerów biznesowych;
- kontroli wydatków i ich konkretnego przeznaczenia;
- ustalenia celów i sposobów ich osiągnięcia;
- ustalenia współpracy z partnerami biznesowymi;
- ustalenia wartości firmy;
- planu reklamy i wejścia na rynek.
Biznesplan może się różnić w zależności od tego, dla kogo jest przeznaczony. Jeżeli będzie wymagany przez inwestorów, musi być bardzo szczegółowy i zawierać informację o przeznaczeniu przyznanych funduszy. Jeżeli piszesz go wyłącznie dla siebie lub Twoich partnerów biznesowych, możesz bardziej skupić się na działaniach firmy, planach jej rozwoju.
Jeżeli biznesplan jest przeznaczony dla banku, musisz w nim wykazać, że Twój pomysł ma potencjał i będzie przynosił zyski, aby podmiot udzielający ci pożyczki nie bał się o Twoją płynność finansową, a tym samym był pewien, że spłacisz zobowiązania.
Z jakich części składa się biznesplan?
Dobrze napisany biznesplan powinien zawierać kilka ważnych części, które sprawią, że będzie przydatny i spełniał swoje funkcje. Poniżej lista rzeczy, których nie może zabraknąć.
Ogólny plan działalności
Zawiera najważniejsze informacje o profilu działalności firmy, jej celach, czym się będzie zajmowała. Opis ten powinien zająć maksymalnie 2 strony A4.
Najważniejsze informacje o firmie
Nazwa i miejsce prowadzenie działalności, status prawny, historia powstania firmy, ogólny jej opis.
Produkty, usługi
Opis usługi świadczonej przez firmę, ewentualnie opis produktów, jakie będą sprzedawane. Przedstawienie ich na tle konkurencji. Musisz przedstawić, że Twoje usługi będą lepsze lub inne niż u konkurencji. Ewentualnie jeśli jest to usługa niszowa, również napisz, ile podobnych firm jest w okolicy. Jeśli jest to coś znanego, gdzie konkurencja jest spora, wymyśl coś nowego, czego nie mają konkurenci.
Analiza rynku
Tu przedstaw ogólnie rynek w okolicy, jak wygląda odnośnie Twojej usługi. Przedstaw swojego potencjalnego klienta, czym może być zainteresowany (może wiesz, czego ludzie z Twojej okolicy potrzebują, a czego nie mają, a ty możesz im to dać). Im więcej napiszesz korzyści dla klientów, tym lepiej. Napisz również, jak myślisz, jak rozwinie się Twoja firma, jaki spodziewany jest jej rozwój.
Strategia
W tym punkcie opisz, jak zamierzasz wprowadzić dany produkt na rynek, sposób reklamy i pozyskania klienta. Zawrzyj tu różne etapy rozwoju firmy, jak do nich dojdziesz, jak osiągniesz zamierzone cele i co planujesz dalej.
Opis zarządu
Opisz, kto będzie pracował w firmie, jeśli jest kilku wspólników. Napisz, co wnoszą do firmy, jakie mają doświadczenie, wykształcenie. Musisz przedstawić kompetencje członków formy do jej prowadzenia i to, że swoją wiedzą przyczynią się do jej rozwoju.
Plan finansowy
Tutaj umieść wszystkie informacje na temat potrzebnych funduszy (np. o jaką kwotę pożyczki się starasz) i na co ją przeznaczysz. Przedstaw to wydatki, inwestycje i potencjalnie przewidywane zyski.
Cechy dobrego biznesplanu
- jest przejrzysty i napisany przystępnym językiem
- zawiera dokładnie przemyślany pomysł
- przedstawia kadrę zarządzającą jako kompetentną do prowadzenia wybranego biznesu
- pokazuje przewidywane, dobrze obliczone zyski
Jak badać konkurencję?
W dzisiejszych czasach badanie konkurencji jest o wiele łatwiejsze, dzięki internetowi. Możemy w nim znaleźć podobne firmy, opinie klientów oraz co im w danej firmie przeszkadza, czego nie znaleźli itp. Informacje te możemy wznieść do naszego biznesplanu jako zachęta dla niezadowolonych klientów. Na przykład klienci konkurencji skarżą się na temat niewiedzy i niekompetencji pracowników. Pokaż, że ty będziesz miał wykwalifikowaną kadrę. Chcesz na przykład prowadzić sklep obuwniczy, ale czytasz w opiniach, że nie mają gdzie naprawiać butów, wymieniać fleków itp. Już masz kolejny punkt dla siebie, oferując jako dodatkową usługę naprawę obuwia. Możesz zatrudnić kogoś go tego, jednak już podniesiesz atrakcyjność oferty.
Analizując rynek, czytaj, czytaj, czytaj w internecie, a najlepiej czytaj opinie klientów i niekoniecznie blisko ciebie. Opinie czytaj z całej Polski i patrz, co ludziom przeszkadza, a byś wiedział jak ich zachęcić do Twojej firmy.
Rozmawiaj z ludźmi, przeprowadź ankietę mieszkańców Twojej okolicy. Zadaj pytania, czego szukają, co by chcieli mieć na przykład z Twojej branży, czego im brakuje. Naprawdę internet może zdziałać cuda.
Badaj stacjonarnie
Może chcesz otworzyć księgarnie. Zaparkuj obok konkurencji, policz klientów, zobacz, czy kupują książki i ile. Wejdź, porozglądaj się. Zobacz, co oglądają klienci, jaką tematyką są zainteresowani, podsłuchaj, o co pytają.
Możesz udać się do innego miasta, dalekiego, ale zbliżonego wielkością, i ilością ludności. Wypytaj właścicieli, jak idzie im interes. Nie owijaj w bawełnę, wyjaw szczerze, dlaczego o to pytasz. Nie będziesz dla nich konkurencją. Śmiało odpowiedzą na Twoje pytania. Możesz również porozmawiać przez telefon, czy za pomocą internetu.
Podsumowanie
Biznesplan to podstawa startu Twojej firmy. Nie koniecznie musi być on wykorzystany do uzyskania pieniędzy na rozwój własnego biznesu, ale jest drogowskazem, jak osiągnąć zamierzone cele. Możesz go stale modyfikować, dopisywać nowe rzeczy, pomysły. Możesz robić biznesplan także później, gdy firma już ma pozycję na rynku. Może będziesz chciał ją poszerzyć, wprowadzić nową usługę. Warto mieć taki biznesplan skierowany nawet na jeden pomysł. Unikniesz chaosu i niekontrolowanych ruchów. Jeśli będziesz miał wszystko zaplanowane, nie będziesz tracił czasu ani energii na rzeczy, które mogą być nieistotne.
Dobrze napisany biznesplan zapewni ci dobry start i ułatwi Ci pozyskanie klientów i inwestorów.