własna firma

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wiedza w pigułce

Aby móc zrealizować jakikolwiek pomysł dotyczący założenia firmy, potrzebne jest odpowiednie zaplecze finansowe. Zaistnienie na rynku, musi zostać poprzedzone odpowiednim wkładem finansowym. Statystki pokazują, że niewielu z przyszłych przedsiębiorców wie skąd czerpać pieniądze na ten cel. Co prawda słyszeli o środkach unijnych lub kredytach w banku, ale na tym wybór możliwości się dla nich kończy. A istnieje jeszcze kilka sposobów na sfinansowanie swojego świetnego pomysłu. Założenie własnej działalności jest bardzo odważnym i wymagającym krokiem na drodze od niezależności finansowej. Jest też także ryzykowne, dlatego wielu boi się podjąć tego wyzwania. Często też tym, co ich stopuje, jest właśnie brak środków na rozwój firmy. Warto więc zapoznać się z kilkoma sposobami finansowania, które możemy uzyskać z zewnątrz.

kalkulator

Photo Shutterbug75/ pixabay

Kredyt czy faktoring?

Jeśli jesteśmy całkowicie pewni swojego pomysłu na biznes, możemy zasięgnąć pomocy w jego sfinansowaniu wśród grona swoich znajomych. Warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, gdy na przykład zawiodą inne. Przedstawiając swój biznesplan, możemy uzyskać zwolennika projektu, który będzie chciał go sfinansować razem z nami. Dzięki temu pozyskamy i środki, a może nawet stałego partnera w biznesie i przysłowiowo upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Jest to o tyle łatwiejsze niż kredyt, bo można ustalić własne warunki i nie trzeba trzymać się narzuconych ram umowy bankowej.

Kredyt w placówce bankowej

Aktualnie kredyty dla przyszłych przedsiębiorców są bardzo popularne. Wiele placówek bankowych posiada specjalne oferty nakierowane właśnie na te potrzeby. Taki kredyt może być dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś nie wyrobił się ze złożeniem wniosku o dotację. Niestety takie kredyty są zazwyczaj bardzo kosztowne. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku braku zabezpieczeni finansowego, bank ustala wysokie koszty naszego kredytu. Jest to forma zabezpieczenia dla banku. W praktyce wygląda to tak, że wraz z kosztem kredytu przyszły właściciel firmy będzie płacił wysokie odsetki, w ratach, których wielkość ustala bank.

Najlepszy kredyt inwestycyjny

Gdy osoba chcąca otworzyć własną działalność, ma na celu pozyskać środki ubiegając się o kredyt, najlepszą opcją będzie wzięcie kredytu inwestycyjnego. Tak jak mówi sama nazwa, ten typ kredytu jest skierowany na finansowanie wszelkiego rodzaju inwestycji. Pozwala on na zakupienie niezbędnych sprzętów dla nowej firmy, często nieruchomości, w której działalność będzie prowadzona, a także zakupić środki niematerialne, którymi są koncesje lub licencje. Minusem tego kredytu jest fakt, że banki mogą chcieć, aby kredytobiorca posiadał wkład własny. W takim wypadku konieczne jest posiadanie oszczędności. Jeśli ich nie będziemy mieli, koszty uzyskania kredytu mogą drastycznie wzrosnąć. Także zdolność kredytowa może być wymagana o wiele wyższa niż w przypadku wkładu własnego.

inwestor

Photo Capri23auto/ pixabay

Finansowanie z dotacji unijnych

Aby uzyskać dotację unijną, trzeba być osobą fizyczną, która ma w planach założenie działalności gospodarczej. Istnieją specjalne grupy, dla których przewidziane są ułatwienia w uzyskaniu dotacji. Należą do niej osoby bezrobotne, kobiety, które dopiero co skończyły urlop macierzyński, osoby niepełnosprawne, a także osoby do 30 roku życia oraz te po 45, i mieszkańcy wiosek. Fundusz unijny zapewnia dwojaką formę wsparcia.

  1. Mikropożyczka—przyznawana jest na nie dłużej niż 60 miesięcy, a jej maksymalna kwota to 100 000 zł. W tej formie pożyczki pośredniczą fundusze pożyczkowe, które wybiera urząd marszałkowski oraz wojewódzki urząd pracy. Posiada ona długookresowy czas spłaty oraz możliwość dwunastomiesięcznego jej zawieszenia.
  1. 2. Świadczenie bezzwrotne—w jej ramach można otrzymać aż 40 000 zł i skierowana jest przede wszystkim do osób bezrobotnych. Warunek konieczny do otrzymania dotacji, to zabezpieczenie. Fundusz musi mieć pewność, że pieniądze całkowicie zostaną wydane na założenie firmy. Zabezpieczeniem zazwyczaj zostaje hipoteka, zastaw lub poręczenie, a także weksel.
  1. Wsparcie PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) — PARP zajmuje się dofinansowaniami na założenie działalności gospodarczej, szkoleniami oraz wsparciem ulepszeń i rozwoju w ramach już prowadzonych programów.
euro

Photo PhotoMIX-Company/ pixabay

Jak działają aniołowie biznesu?

Anioły biznesu to grupa osób, która także może wspomóc początkujący biznes. Osoby te prywatnie mają chęć, aby zainwestować w rozwój jakiejś wybranej firmy. Istotne jest, aby firma nie działała zbyt długo na rynku. Jednostki te inwestują swoje własne środki w rozwój takiej firmy. Jeśli nie finansowo, to wspierają często firmy pod kątem merytorycznym, tak aby sama mogła się rozwijać i odnosić coraz większe sukcesy. Aniołami biznesu często zostają osoby bogate, które mają duże doświadczenie w biznesie, ale obecnie znajdują się już na emeryturze. Takie osoby mają ogromną wiedzę oraz doświadczenie, a także spore kontakty, co pozwala im na sprawną pomoc początkującym przedsiębiorcom.