używany laptop

Czy warto kupić używanego laptopa?

Laptopy są dość kosztownym urządzeniem, a już na pewno ich lepsze modele. Także ich ceny rosną w bardzo szybkim tempie. Rozwiązaniem jest zakup laptopa z drugiej ręki, jednak wiele osób jest niechętnych na taki zakup. Dla jednych powodem jest chęć posiadania nowego sprzętu, a inni chcą dostać fakturę VAT. A niektórzy chcą mieć nowy laptop, objęty jeszcze gwarancją od producenta. Wtedy najczęściej szuka się jakiejś okazji na wyprzedażach lub najkorzystniejszej oferty w sklepach.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nowy laptop nie zawsze jest doskonały i bez wad. Zdarzają się sytuacje, że nowy sprzęt jest odsprzedawany, zanim zacznie być używany na dobre. Wtedy odsprzedaje się go taniej i właściciel traci na tej transakcji. Dlatego przyjrzyjmy się, jak za podobną kwotę można zakupić dobry, używany sprzęt.

laptop

Photo freephotocc/ pixabay

Co wybrać – netbook czy używany laptop?

Ten dylemat najczęściej dotyka osoby, które mają ograniczony budżet na zakup sprzętu, a potrzebują komputera przenośnego. Dobrym rozwiązaniem jest rozważenie możliwości używanego sprzętu, który nie zawsze musi być zły. Rzeczy z drugiej ręki często są zadbane i dobre jakościowo. I choć transakcja taka wiąże się z ryzykiem strat, to przy właściwie przeprowadzonym zakupie, jesteśmy w stanie je ominąć. Używany laptop może nam posłużyć równie długo, co nowy. Zdarza się, że taki sprzęt sprawdza się lepiej niż nowy, a jest o wiele tańszy.

Dobrym miejscem do znalezienia używanego sprzętu jest outlet z notebookami. Znajdziemy tam wiele laptopów i notebooków w dobrych cenach. Będziemy także mogli dopytać o stan techniczny sprzętu. Często zdarza się, że do takich outletów trafiają zadbane komputery, które były rzadko używane i posiadają oryginalną dokumentację. Można też trafić na laptop, który jest jeszcze objęty gwarancją od producenta.

Kiedy warto kupić używany laptop?

 

Najczęściej decydujemy się na zakup używanego sprzętu w przypadku, kiedy mamy ograniczony na niego budżet. W sklepie z używanym sprzętem możemy wtedy dostać laptop tak samo wydajny, jak nowy, ale za niższą kwotę. Takim sposobem można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Możemy na przykład dostać dobrej jakości laptop w metalowej obudowie, ale za niższą cenę. Wybranie używanego sprzętu może nieść ze sobą wiele korzyści. Warto wziąć tę opcję pod uwagę w dzisiejszych czasach.

Do takiej decyzji mogą nas też skłonić klarowne wymagania. Jeśli szukamy notebooka do prac biurowych i związanych tylko z wykonywaniem pracy, to używany laptop będzie dobrym wyborem. Jeśli znajdziemy sprzęt w dobrym staniem, to może on sprawdzić się jak nowy.

Często za podobną sumę co laptop używany, możemy kupić nowy model, ale słabszej jakości. Warto więc wziąć pod uwagę, jakie korzyści możemy mieć z zakupu sprzętu używanego. Dobrym wyborem jest zakup sprzętu z outletu, jeśli chcemy kupić pierwszy laptop dla dziecka. Sprzęt do zadań domowych oraz lekcji online nie musi być najwyższej jakości. A z pewnością może on także posłużyć do rozrywki. Jeśli dziecko niechcący go uszkodzi, nie stracimy tak wiele, jak w przypadku nowego, drogiego sprzętu.

zakup laptopa

Photo StockSnap/ pixabay

Gdzie kupić używany laptop?

 

Jeśli chcemy zakupić używany laptop, to możemy to zrobić w kilku miejscach. Najłatwiej zacząć od przeglądania ofert aukcyjnych na takich serwisach jak eBayu lub Allegro. Możemy tam ustawić parametry, które nas interesują i przeglądać tylko te oferty, którymi na pewno będziemy zaciekawieni. Jest to wygodna opcja, ponieważ ilość ogłoszeń na takich serwisach jest bardzo duża.

Gdy znajdziemy już interesujący nas sprzęt, nie powinniśmy kupować go od razu. Warto zadać sprzedającemu kilka pytań. Można zapytać o odbiór osobisty i sprawdzenie stanu technicznego sprzętu, a także historii laptopa. Dzięki temu mamy czas na przemyślenie wszystkich wątpliwości jeszcze przed zakupem laptopa i wycofania się, jeśli sprzęt nie będzie spełniał naszych głównych oczekiwań. Jeśli nie ufamy aukcjom internetowym, możemy wybrać się do sklepu z używanymi komputerami, który jest wiarygodniejszym miejscem.